Drenaj Sistemleri

 

 

Drenaj Uygulaması ve Drenajın Sistemlerinin Önemi

Drenaj sistemleri, düz ya da eğimli arazilerde yüzey de oluşabilecek suların istediğimiz noktalara ulaştırmak için yani toprak şartlarının kötü olduğu, suyu toprağın çekemediği noktalar da fazla suyu alandan uzaklaştırmak için yapılması gereken uygulamalardır.
Zeminler de biriken mevcut suyun içinde zamanla oksijen biter ve suyun içerisinde bakteriler, mikroplar oluşmaya başlar. Yosun oluşmaya başlar, hava sıcaklıklarının arttığı zamanlarda bazı hastalıklar olur. Bitkiler ölebilir, istemediğimiz haşereler, sinekler türemeye başlar. Bütün bunların sonucunda bahçemiz bütünüyle zarar görür.
Tüm bunları engellemek adına, bahçe arazisini ayrıntılı bir şekilde inceledikten sonra eğer arazide suyun birikme ihtimali varsa drenaj sistemlerinin kurulumu şarttır.
Doğru uygulanmış olan bir drenaj sistemi, çimlerde ve bahçede mevcut olan diğer bitkilerde oluşabilecek hastalıkları ve ölümleri engeller ve bitkilerin uzun ömürlü yaşamalarına olanak tanır.

Drenaj Uygulaması Nasıl Yapılır?

Drenajın uygulanacağı alana ilk olarak suyun geliş yönüne göre %1 eğim verilir. Tasarladığımız plana bağlı kalarak toprağın derinliğini göre alanda açılan ana hatta ve kılcal bölümlere drenaj keçesi serilir, üzerine belli oranda mıcır serilir.

Daha sonra delikli drenflex boru %1 eğimle yerleştirilir. Borunun zamanla tıkanmasını önlemek amacıyla borunun üstü drenaj keçesiyle kapatılır. Drenflex borunun üzerine de belli oranlarda mıcır serilir boru mıcırların arasında kalmış olur.

Kılcal bölümlerin açık uçları hava dolaşımını engellemeyecek şekilde kapatılır. Ana hat ile bağlantı T borularla yapılır.
Son olarak toprak serilmeden su verilip gerekli testler yapılır ve en yakın yağmur suyu rögarlarına bağlanır, çalışmaya başlar.

 

Drenaj Sistemleri ile İlgili Bilgi Almak İçin Tıklayınız.

0
    0
    Sepetiniz
    Sepetinizde ürün bulunmamaktadırMağazaya geri dön